مشکل بوت نشدن مک بوک و راه‌های برطرف کردن آن

مشکل بوت نشدن مک بوک

اپل یکی از پیشگامان و نخستین تولیدکنندگان کامپیوترهای خانگی بوده است. قبل از ساخت گوشی‌ها و گجت‌های هوشمند این مک‌بوک‌ها بودند که برند اپل را به دنیا معرفی کردند. کامپیوترهای مک‌بوک همچنان مهم‌ترین محصولات این غول فناوری محسوب می‌شوند. لپ‌تاپ‌های مک‌بوک همانند سایر محصولات اپل از طراحی بی عیب و نقصی برخورداند و بسیار با کیفیت هستند، اما همانند هر دستگاه الکترونیکی دیگر دچار خرابی می‌شوند. این مشکلات ممکن است نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری باشند که در بیشتر مواقع با بوت نشدن مک بوک خود را نمایان می‌کنند. مشکل بوت نشدن مک بوک ممکن است بر اثر خرابی هارد دیسک یا SSD باشد که قادر به بارگذاری سیستم‌عامل نیست. از سوی دیگر مشکلات نرم‌افزاری سیستم‌عامل دلیلی بسیار محتمل برای بروز مشکل بوت نشدن مک بوک هستند.

 

عدم بارگذاری macOS به موارد بسیاری بستگی دارد. در برخی مواقع که مشکل بوت نشدن مک بوک منشا سخت‌افزاری نداشته باشد به راحتی قابل برطرف شدن است. در ادامه به معرفی برخی از مشکلات رایج مک‌بوک که موجب بوت نشدن سیستم‌عامل می‌شوند خواهیم پرداخت و نحوه برطرف کردن آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

برای حل مشکل بوت نشدن مک بوک، لپ‌تاپ خود را خاموش و مجددا روشن کنید

مشکل بوت نشدن مک بوک به این معناست که دستگاه روشن می‌شود اما سیستم‌عامل بارگذاری نمی‌گردد. چنانچه با این شرایط مواجه شدید، در حالی که مک‌بوک شما روشن است دکمه پاور را به مدت 10 ثانیه نگه دارید تا دستگاه به کلی خاموش گردد. پس از خاموش شدن مک‌بوک چند دقیقه صبر کنید و مجددا آن را روشن نمایید. اگر با این کار مشکل بوت نشدن مک بوک برطرف نشد راه‌حل‌های دیگر را امتحان کنید. در برخی مواقع بوت نشدن مک بوک همراه با پیام خطا است که تا حدودی علت لود نشدن سیتم‌عامل را به ما اطلاع می‌دهد.

 

نمایش علامت سوال یا نماد ممنوعیت

چنانچه به هنگام روشن کردن مک‌بوک با علامت سوال یا ممنوعیت مواجه شدید، این به معنای در دسترس نبودن سیستم‌عامل است. نماد ممنوعیت، که شبیه به یک دایره با یک خط در وسط آن است، به این معناست که دیسک راه‌اندازی شما حاوی یک سیستم‌عامل ناسازگار با مک شماست که نمی‌تواند از آن استفاده کند. هر دو این مشکلات ممکن است سخت‌افزاری یا نرم‌فازاری باشند. برای مثال هارد دیسک یا SSD دستگاه آسیب دیده یا اتصال آن با مادربرد قطع شده است.

  • تنظیم مجدد NVRAM: برای حل مشکل بوت نشدن مک بوک، دستگاه خود را خاموش کنید، سپس آن را روشن کنید و بلافاصله دکمه‌های OPTION + COMMAND + P + R را نگه دارید. بعد از حدود ۲۰ ثانیه، کلیدها را رها کنید. مک‌بوک راه‌اندازی مجدد می‌شود. ممکن است مک چند بار راه‌اندازی مجدد شده و بیش از یک بار صدای راه‌اندازی را بشنوید یا چندین بار لوگوی اپل را ببینید.
  • انتخاب مجدد دیسک راه‌اندازی: مک‌بوک را خاموش کرده و آن را دوباره روشن کنید. به محض فشار دادن دکمه پاور کلید OPTION را فشار دهید. با استفاده از کلیدهای جهت‌دهی دیسک راه‌اندازی (هارد دیسک یا SSD که سیستم‌عامل بر روی آن نصب شده است) را انتخاب کنید.

 

نمایش صفحه خالی و  بوت نشدن مک بوک

در صورتی که با روشن کردن مک‌بوک با صفحه‌ی خالی مواجه شدید مراحل زیر را برای حل مشکل بوت نشدن مک بوک دنبال نمایید. تا پیش از معرفی پردازنده M1 انحصاری اپل دستگاه‌های مک‌بوک از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کردند. در ادامه به طور جداگانه مراحل وارد شدن به تنظیمات هر دو پردازنده را شرح خواهیم داد.

  • پردازنده‌های اینتل: کلید پاور را به مدت 10 ثانیه نگه دارید تا لپ‌تاپ خاموش شود. دکمه پاور را فشار دهید و رها کنید، سپس فورا دکمه Command (⌘) و R را بفشارید و نگه دارید تا نمایشگر لوگوی اپل یا تصویر دیگری نشان دهد.
  • پردازنده اپل سیلیکون (M1): دکمه پاور را بفشارید و نگه دارید تا صفحه‌ی Startup Options ظاهر شود. گزینه Options را انتخاب و بر روی Continue کلیک کنید.

 

استفاده از Disk Utility برای برطرف کردن مشکل بوت نشدن مک بوک

می‌توانید از طریق ابزار Disk Utility مشکل بوت نشدن مک بوک را برطرف نمایید. همچنین در این بخش امکان Recovery سیستم‌عامل macOS نیز وجود دارد.

  1. مک‌بوک خود را خاموش کرده و سپس آن را مجددا روشن کنید و کلیدهای Command (⌘) و R را نگه دارید. از میان گزینه‌ها Disk Utility را انتخاب کنید.

 

مشکل بوت نشدن مک بوک

Disk Utility

 

  1. هارد دیسک خود را بیابید و بر روی First Aid کلیک کنید.

 

مشکل بوت نشدن مک بوک

First Aid

 

  1. پس از باز شدن پنجره First Aid گزینه Run را انتخاب نمایید. با این کار مشکلات هارد دیسک شما برطرف خواهد شد. چنانچه مشکل بوت نشدن مک بوک برطرف نشد، می‌توانید از طریق Recovery سیستم‌عامل macOS را مجددا راه‌اندازی کنید.

 

مشکل بوت نشدن مک بوک

Run

 

با Recovery و استفاده از گزینه Reinstall macOS مشکل بوت نشدن مک بوک برطرف می‌شود اما تمام اطلاعات ذخیره شده بر روی مک‌بوک را از دست خواهید داد. پیش از انجام این کار می‌توانید با استفاده از روش Target Disk اطلاعات خود را به یک مک‌بوک سالم انتقال دهید.

  1. به محض روشن کردن لپ‌تاپ کلید T را نگه دارید.
  2. مک‌بوک معیوب را به یک مک‌بوک سالم از طریق کابل FireWire متصل کنید.
  3. این روش به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعات و پارتیشن‌ها را در دستگاه جدید مشاهده کرده و منتقل کنید.

 

مشکل بوت نشدن مک بوک

Reinstall macOS

 

حل مشکل بوت نشدن مک بوک با استفاده از Safe Mode

Safe Mode در بسیاری از مواقع می‌تواند در حل مشکلات مک به ما کمک کند. در این روش، قبل از راه‌اندازی دستگاه و شنیدن صدای بوق راه‌اندازی، کلید Shift را نگه دارید تا برنامه‌ها و فایل‌های سیستمی اجرا نشوند. با استفاده از این روش برای رفع مشکل بوت نشدن مک بوک، می‌توانید از صحت و سلامت فایل‌های راه‌اندازی اطمینان حاصل کرده و اطلاعات ضروری خود را به یک محیط امن منتقل کنید.

 

منبع: cleverfiles.com

 

علی ابراهیم پور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.