آیا ایرپاد قابل تعمیر است و تعمیرات آن صرفه اقتصادی دارد؟

آیا ایرپاد قابل تعمیر است

ایرپاد اپل را می‌توان آغازگر جنبش هدفون‌های بی سیم دانست. این محصول اپل همواره جایگاه ویژه‌ای در میان هدفون‌های موجود در بازار داشته است. شرکت اپل در هر نسل از ایرپاد اپل قابلیت‌های منحصر به فرد جدیدی را می‌گنجاند که همگان را شگفت زده می‌کند. اما ایرپاد اپل با تمام محاسنی که دارد چندان ارزان قیمت نیست. به طور کلی محصولات شرکت اپل به کیفیت و گران قیمت بودن شهرت دارند. حال این پرسش به وجود می‌آید که آیا ایرپاد قابل تعمیر است؟ شاید خراب شدن یک هدفون بی سیم از برندهای متفرقه بی اهمیت باشد و بتوان آن را با یک مدل جدید جایگزین کرد. اما این موضوع در مورد هدفون ایرپاد اپل کمی متفاوت است. در این فرصت قصد داریم به امکان دریافت خدمات ویژه در زمینه تعمیر ایرپاد بپردازیم و به این موضوع را بررسی کنیم که آیا ایرپاد قابل تعمیر است یا در صورت خرابی امیدی به تعمیر و استفاده‌ی مجدد از آن نداشته باشیم.

 

شایع‌ترین مشکلات ایرپاد

همانطور که می‌دانید محصولات اپل از طراحی هوشمندانه‌ای برخوردار هستند. همچنین در میان برندهای موجود کیفیت به مراتب بالاتری دارند. از این رو احتمال خرابی ایرپاد اپل به نسبت سایر برندها بسیار ناچیز است. ایرپادهای اپل نسل اول، نسل دوم، نسل سوم، ایرپاد پرو و… همگی از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردارند و پیش از عرضه به بازار تحت شرایط تست و کنترل کیفی یکسانی قرار می‌گیرند. بنابراین به طور معمول اگر ایرپاد در همان روزهای اولیه استفاده دچار مشکلی نگردد تا پایان عمر مفید خود به درستی کار خواهد کرد. عمده مشکلات ایرپاد اپل به موارد زیر محدود می‌شود.

  • عدم اتصال پایدار به گوشی همراه، تبلت یا کامپیوتر
  • عدم اتصال و شناخت ایرپاد توسط گوشی همراه
  • عدم تطابق گوشی‌های ایرپاد با یکدیگر
  • قطعی یکی از گوشی‌های ایرپاد در حین اتصال به گوشی هوشمند
  • اختلال در میکروفون و انتقال ندادن صدا
  • نویز و یا کیفیت پایین صدا
  • عمل نکردن حسگر لمسی
  • مشکلات مربوط به میزان شارژدهی یا عدم شارژ جعبه نگهدارنده یا هر یک از گوشی‌های ایرپاد

 

آیا ایرپاد قابل تعمیر است

 

به طور معمول مشکلات عدم اتصال یا قطعی، اختلال در مکالمه و عدم تطابق گوشی‌ها در بدو خرید و حین استفاده از ایرپاد نمایان می‌شوند. اما مشکلاتی چون اختلال در شارژ دهی و عدم شارژ مواردی هستند که باید پس از طی شدن عمر مفید ایرپاد خود را نشان دهند. اینکه چقدر از ایرپاد استفاده می‌کنید و به چه نحوی آن را شارژ می‌کنید در عمر و سلامت باتری‌ها تاثیرگذار است.

اگر ایرپاد در روزهای اولیه استفاده دچار مشکلی شود تا پایان عمر مفید خود به درستی کار خواهد کرد.

 

آیا ایرپاد قابل تعمیر است؟

خرابی باتری محصولات الکترونیکی امری شایع و بسیار متداول است. هدفون‌های بی سیم اپل از این قاعده نیز مستثنی نیستند. بسته به شرایط استفاده باتری‌های ایرپاد بعد از 2 تا 4 سال همانند روزهای نخست شما را همراهی نمی‌کنند. با این اوصاف آیا ایرپاد قابل تعمیر است؟ در جواب این پرسش باید بگوییم که تعویض باتری ایرپاد امری غیر ممکن نیست و در مراکز تخصصی تعمیر ایرپاد پرو و دیگر مدل‌های هدفون اپل قابل انجام است. اگرچه سایت‌هایی چون iFixit اعتقاد دارند که ایرپادهای اپل از طراحی مینیاتوری و فشرده‌ای برخوردارند و آنها را غیر قابل تعمیر می‌دانند. اما با توجه به ارزش بالای محصولات اپل در ایران تعمیرکاران متخصص همواره به دنبال راه کاری برای برطرف کردن عیوب دستگاه‌های الکترونیکی هستند.

 

نحوه تعمیر ایرپاد اپل

نحوه تعمیر ایرپاد به موارد مختلفی چون مدل ایرپاد و دلایل خرابی آن وابسته است. به طور معمول تعمیرکاران با تکیه بر تجارب خود اقدام به گزینش یکی از روش‌های تعمیر می‌کنند. برای مثال تعمیر ایرپادی که بر اثر ضربه یا صدمات فیزیکی دچار مشکل شده متفاوت است. متخصصین با بررسی شرایط دستگاه تصمیم می‌گیرند که آیا ایرپاد قابل تعمیر است و یا اصلا ارزش تعمیر دارد یا خیر. ایرپادهای اپل تحت استاندارد IP آب بندی شده و قطعات آن به گونه‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند که هیچ درزی نداشته و قابل جداسازی نباشند. از این رو برای باز کردن قاب ایرپاد باید از ابزار و دستگاه‌های مخصوص استفاده شود.

تعمیرکاران با استفاده از ابزار مخصوص قاب را جدا کرده و لاستیک آب بندی را به گونه‌ای که خدشه‌ای به آن وارد نشود بر می‌دارند. با این کار دسترسی به اسپیکر، برد اصلی و باتری گوشی ایرپاد میسر شده و تعمیر آن امکانپذیر می‌گردد. تکنسین پس تعویض قطعات معیوب مجددا قاب را به شکل اولیه سر جای خود متصل کرده و با استفاده از چسب مخصوص آن را آب بندی می‌کند.

تعمیر ایرپاد به موارد مختلفی چون مدل ایرپاد و دلایل خرابی آن بستگی دارد.

 

آیا ایرپاد قابل تعمیر است

 

هزینه تعمیر هدفون‌های اپل

میزان هزینه تعمیر ایرپاد به عواملی چون دلیل خرابی، قطعات مورد نیاز و… بستگی دارد. از این رو دستگاه باید به طور دقیق توسط تکنسین مورد بررسی و عیب یابی قرار گیرد تا قطعات آسیب دیده به طور دقیق مشخص شود. همچنین امکان تعمیر قطعه آسیب دیده باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت ناممکن بودن تعمیر با نمونه‌ای جدید و اصلی جایگزین گردد. به طبع فرایند تعمیر گزینه‌ی کم هزینه‌تری نسبت به تعویض قطعات است. گروه فنی آرتل با برخورداری از کادری مجرب و متخصص بهترین راهکار را برای تعمیر ایرپاد پرو و دیگر مدل‌های ایرپاد اتخاذ می‌کنند. از این رو علاوه بر دریافت خدمات تعمیر ایرپاد حرفه‌ای و با کیفیت کمتر متضرر خواهید شد.

علی ابراهیم پور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.