نحوه ریست فکتوری سرفیس

ریست فکتوری سرفیس

ریکاوری یا ریست فکتوری سرفیس فرایندی است که در آن سیستم عامل ویندوز به حالت اولیه یا به اصطلاح تنظیمات کارخانه بازگردانده می‌شود. این عمل برای رفع مشکلات ویندوز، بهبود عملکرد سیستم، حذف نرم‌افزارها یا درایورهای ناخواسته و پاکسازی سیستم از نرم‌افزارهای مخرب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنگام ریکاوری ویندوز، اطلاعات کاربران ممکن است از بین برود، بنابراین قبل از انجام این عمل، تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌ها و اطلاعات مهم توصیه می‌شود. همچنین در برخی موارد برای انجام ریکاوری ویندوز به یک محتوای بازیابی مانند درایو بازیابی یا رسانه‌ای نیاز خواهید داشت. اجرای عملیات ریست فکتوری سرفیس بسته به نسخه ویندوز و مدل دستگاه مورد استفاده ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. اما به طور کلی این فرآیند با هدف دست‌یابی به تنظیمات و پیکربندی‌های پیشفرض ویندوز، حذف نرم‌افزارهای نصب شده پس از نصب اولیه ویندوز و بازگرداندن سیستم به حالت پایدارتر است.

 

دلایل نیاز به ریست فکتوری سرفیس

 • خرابی سیستم عامل: ممکن است ویندوز سرفیس به دلایل مختلفی مانند خطاهای سیستمی، فایل‌های سیستمی آسیب دیده یا نرم‌افزارهای ناسازگار دچار خرابی شود و عملکرد صحیح خود را از دست بدهد. در این مواقع ریکاوری ویندوز می‌تواند موجب عملکرد بهتر سیستم عامل شود.
 • ناسازگاری درایورها: ممکن است به هنگام نصب درایورهای سخت‌افزاری مانند گرافیک، صدا، شبکه و… درایورها به طور کامل نصب نگردند. همچنین احتمال بروز اختلال میان درایورها و سیستم عامل امری غیر ممکن نیست. بروز چنین مواردی عملکرد سیستم را دچار اختلال می‌کند. با ریست فکتوری سرفیس می‌توانید درایورها را به حالت اولیه بازگردانید و مشکلات آن را رفع کنید.
 • اختلالات ناشی از نرم‌افزارها و برنامه‌ها: بعضی از نرم‌افزارها و برنامه‌ها در سیستم عامل ویندوز ایجاد مشکل می‌کنند. کندی سیستم، تداخل با سایر برنامه‌ها، خطاهای مکرر و… نمونه‌هایی از مشکلات ویندوز سرفیس هستند. با ریست فکتوری سرفیس می‌توانید برنامه‌های ناسازگار را حذف و سیستم را به حالت عادی باز گردانید.
 • حمله ویروسی یا نفوذ نرم‌افزارهای مخرب: وجود ویروس‌ها، مالوئرها یا نرم‌افزارهای مخرب در سرفیس می‌تواند به از بین بردن فایل‌ها، آسیب رساندن به سیستم عامل و تهدید امنیت اطلاعات منجر شود. با ریست فکتوری سرفیس و حذف نرم‌افزارهای مخرب، می‌توانید سیستم را از این تهدیدات پاکسازی کنید.

 

طریقه ریست فکتوری سرفیس

همانطور که گفته شد نحوه ریست فکتوری سرفیس بسته به نسخه ویندوز و مدل دستگاه متفاوت است. در ادامه متداول‌ترین روش‌ها برای ریکاوری ویندوز سرفیس را شرح خواهیم داد.

 

استفاده از گزینه “بازیابی سیستم” در تنظیمات ویندوز

 1. با کلیک بر روی دکمه Start و انتخاب گزینه Settings وارد بخش تنظیمات ویندوز شوید.
 2. در ویندوز 10 گزینه Update & Security و در ویندوز 11 گزینه System را انتخاب کنید.
 3. سپس بازیابی یا Recovery را انتخاب نمایید.
 4. بر روی Reset this PC کلیک کرده و یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب نمایید تا فرایند ریست فکتوری سرفیس آغاز گردد.

 

ریست فکتوری سرفیس

Reset this PC

 

 • Keep my files: انتخاب این گزینه موجب نصب ویندوز شده، اما فایل‌های شخصی که بر روی سرفیس ذخیره شده را حفظ می‌کند. این گزینه تنها تغییراتی که بر روی تنظیمات اعمال شده‌اند را به حالت پیشفرض باز می‌گرداند. همچنین نرم افزارهای نصب شده را به کلی پاک می‌کند. سایت مایکروسافت استفاده از این گزینه را پیشنهاد می‌کند، مگر اینکه قصد اهدا یا فروش سرفیس خود را داشته باشید.
 • Remove everything: با انتخاب این گزینه عمل ریست فکتوری سرفیس آغاز می‌شود و فرایند ویندوز آغاز می‌گردد. این گزینه فایل‌های شخصی، تغییراتی که روی تنظیمات اعمال کرده‌اید و برنامه‌ها و درایورهایی که نصب شده‌اند را به طور کامل حذف می‌کند. استفاده از این گزینه موجب پاکسازی کامل سیستم شده و کلیه‌ی اطلاعات ذخیره شده بر روی سرفیس را از بین می‌برد. در این حالت فرایند ریست فکتوری سرفیس زمان‌بر بوده و ممکن است 1 تا 2 ساعت به طول انجامد.

 

استفاده از درایو بازیابی یا رسانه نصب ویندوز

 1. در صورتی که درایو بازیابی recovery drive را قبلا ایجاد کرده‌اید یا رسانه نصب ویندوز مانند DVD یا USB دارید، آن را به کامپیوتر متصل کنید.
 2. برای شروع دکمه کاهش صدا یا Volume Down را نگه دارید و یک بار دکمه روشن کردن یا Power را فشار دهید.

 

ریست فکتوری سرفیسrface

Volume Down + Power

 

 1. با مشاهده لوگوی Microsoft یا Surface کلید Volume Down را رها کنید.17
 2. در صفحه آبی رنگی که نمایش داده می‌شود، زبان مورد نظر را انتخاب کنید.
 3. سپس در صفحه Choose an option، در صورتی که فلش مموری یا دیسک ریکاوری را در اختیار دارید گزینه Recovery from a drive و در غیر این صورت گزینه Recover from drive را انتخاب کنید.
 4. دستورالعمل‌ها را دنبال کرده تا فرآیند بازیابی ویندوز آغاز گردد.
علی ابراهیم پور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.